Hírek : 2009.05.11 Utánpótlásképzés Kaiserslauternben |
2009.05.11 Utánpótlásképzés Kaiserslauternben
WEB 2009.05.11. 12:17
Utánpótlásképzés Kaiserslauternben
Az 1.FCK edzőközpontja Kaiserslautern belvárosától mintegy 10 km-re Mehlingenben található. Egy nagyon kis faluról lévén szó, a sportpark tömegközlekedéssel gyakorlatilag elérhetetlen. A fiatalok legtöbb esetben a klub kisbuszaival érkeznek edzésre. A hét minden délutánján, közel 100 km-es körzetből megbeszélt helyen és időpontban gyűjtik össze a buszok a fiatalokat (összesen 6). Az 1.FCK létesítménye Németország egyik talán legszebb edzőközpontja. A „Rote Teufel“ (Vörös Ördögök) sportpark elnevezésű komplexumot 2000-ben adták át. A repülőtér-méretű területen 3 füves és 2 műfüves edzőpálya, 1 homokos kispálya, több műfüves lábteniszpálya, koordinációs és erőnléti gyakorlatokra kialakított akadálypálya, valamint egy alulról fűtött kerítéssel körbevett másfél labdarúgópályának megfelelő füves center pálya található. Ez utóbbin csak a profik edzenek valamint az amatőr és U19-es csapat játszik alkalmanként mérkőzéseket. Az edzőközpont területén fitness-terem és orvosi épület is van. A konditermet a játékosok bármikor szabadon használhatják (értelemszerűen egy erőnléti edzővel előzetesen egyeztetett program szerint). Az orvosi épületben, minden nap 16.30-tól szakorvos áll a játékosok rendelkezésére, ahol ambuláns és rehabilitációs kezelések egyaránt igénybe vehetők. A sportparkot Helmuth Zahn U15-ös edző / utánpótlás-koordinátor mutatta be. (A kérdéseket kint járt magyar utánpótlásedzők tették fel.)
Milyen bajnoki rendszerben játszanak a csapatok illetve hányadik helyen áll az Ön csapata? Itt Németországban a bajnokságokat területi régiókra osztják. Mi a Dél-Nyugati régióban vagyunk, itt valamivel kevesebb az első osztályú csapat, mint pl. délen vagy a Ruhr-vidéken. Az 15-ös és U17-es korosztályban 6 regionális bajnokságban küzdenek a csapatok, míg az U19-eseknél egy északi és egy déli Bundesligabajnokságba vannak besorolva. Feljutásos rendszer van. Ha egy csapat az U19-es Bundesligából kiesik, akkor a területének megfelelő regionális bajnokságba kerül vissza. A regionális bajnokságok alatt még legalább 4 bajnoki osztály van (Verbandsliga, Bezirksliga, Kreisliga A, Kreisliga B) melyek szintén feljutásos rendszerben működnek területi és körzeti beosztás szerint. Az U15-ös csapatom jelenleg a Dél-Nyugati régió első helyén áll. A legnagyobb konkurens az FSV Mainz 05 csapata, akik 1 ponttal lemaradva a 2. helyen állnak. (A beszélgetés 2006. májusában készült.)
Milyen gyakran edz az Ön csapata illetve a többi korosztály?
Mi heti négyszer edzünk, az idősebbek (U17-és U19) szintén, a fiatalabbak U11-14-es korosztályig általában heti háromszor, míg a legkisebbek, U9-10-es évfolyamok, heti kétszer járnak edzésre.
Hány játékos van a keretben? Hogyan választják ki a fiatalokat?
A mi csapatunkban 20 játékos van, akikből idén 15 kerül majd be a jövő évi U16-os keretbe. (A Német Labdarúgó Szövetség előírása szerint húsznál több játékos első osztályú klubnál egy évfolyamban nem lehet. Szerk.).
Mi történik az elküldött játékosokkal?
Akik nálunk már nem férnek be a csapatba, szabadon igazolhatók és keresnek maguknak egy másik egyesületet, az új játékosokkal pedig előzetesen már megegyeztünk, hogy jövőre nálunk játszanak.
Hány játékos van a legkisebbeknél és velük mi történik ha például szakmai okokból már 10 évesen új csapat után kell nézniük? Kb. 10-12 játékos van az U9-es és U10-es korosztályoknál. Ebben a korban azonban megpróbálunk valóban senkit nem elküldeni.
…ehhez azonban nagyon jól kell kiválasztani. Ez így van. Tornákra járunk, alacsonyabb osztályú kluboknál nézünk körbe és megpróbálunk már a legkisebbeknél is erős keretet kialakítani. Ezzel együtt az igazi kiválasztás kb. 13 éves kortól kezdődik. Ebben a korban már nagyon ügyelünk arra, hogy ki kerül hozzánk, milyenek a fejlődési lehetőségei, viheti-e valamire, és bizony egyre nagyobb hangsúly helyeződik a teljesítményre is, mely alatt természetesen nem csak a számszerű eredményesség értendő.
Az U9-es korosztály alatt nincs egyáltalán csapata a Kaiserslauternnek?
Nincs. Ahogy mondtam, más csapatoknál, ahol ilyen fiatal évfolyamok már léteznek, körbenézünk és a megfigyelőinken, edzőinken keresztül összeszedjük a legjobbakat. Ezen felül évente egyszer hirdetünk toborzót, ahol bárki jelentkezhet, ha nálunk szeretne focizni.
Hogy működik a kiválasztás az idősebbeknél?
Egy csapat gyakorlatilag állandó kerettel játsza végig a szezont. Általában áprilisban, májusban alakítjuk ki a következő évi kereteket. Az edzők megbeszélik, melyik játékost veszik át, melyik játékos az akitől megválnak, kik lesznek az újak. A kiválasztásban nagy segítséget nyújt a Német Labdarúgó Szövetség által szervezett körzeti és területi válogatottak működése. Itt gyakorta tűnnek fel tehetségek. Hozzá kell tenni, U15-ös korra már elég jól megismeri az ember a környékbeli játékosanyagot, ezért ekkor általában már messzebb kell menni ahhoz, hogy valóban eddig fel nem fedezett jó játékost találjunk.
Mi lesz a kiöregedő ifi játékosokkal?
A játékosok egy része amatőr szerződést kap így ők a következő évtől a tartalék csapatunkat erősítik. A legtehetségesebbek, akár profi szerződést is kaphatnak. Mi az utánpótlásban dolgozók, természetesen arra törekszünk, hogy ez a nagy „ugrás“ minél több fiatalnak sikerüljön. Fel van adva a lecke, hogy jó munkát végezzünk, hisz a követelmény nagy.
…és mi lesz azokkal, akik a tartalék csapatba sem férnek be?
Ők elmennek más egyesületekbe, ahol persze nagyon örülnek majd nekik. Aki tőlünk az U19-es keretből kikerül, az a legtöbb esetben az Oberliga (német 4. osztály) szintet már megüti. (A felnőtt német 3.osztályban – Regionalliga – szinte kizárólag profi játékosok játszanak. Az 1.FCK Kaiserslautern tartalék csapata jelenleg a 4.osztályban szerepel. Szerk.)
Az edzők fő- vagy mellékállásúak?
Az edzői stábnak 3 főállású alkalmazottja van. Az U19-es edző, aki több mint 300 német első osztályú mérkőzésen szerepelt a klub egykori profi játékosa. Ő egyben az U16, U17 és U19-es csapatok, ún. teljesítményorientált korosztályok, szakmai és technikai munkáját is koordinálja. Rajta kívül az U11-es edző, aki még főállásban dolgozik, ő a legkisebbek szakmai munkáját felügyeli (U9-U12), valamint jómagam. Az U15-ös csapat mellett az U13 és U14 csapatok szakmai és technikai munkáját is végzem. Rajtunk kívül főállású alkalmazott a sportigazgató és a kapusedző, a többi korosztályos edző, gyúró, technikai felelős csupán mellékállásban vagy társadalmi munkában végzi feladatát. (Helmuth Zahn maga is éveken keresztül a német Bundesliga másodosztályában játszott. Többek között a Karlsruher SC-nél. Szerk.)
Térjünk át a képzésre. Az általános csapatedzések mellett milyen külön foglalkozások vannak? Van-e például speciális koordinációedzés vagy kapusedzés?
Személyes véleményem az, hogy a koordinációedzések túl vannak misztifikálva. Sokan utánozzák a brazil bemelegítést szambával, holott ez nem a mi futballkultúránk, és ugyanez a helyzet a speciális koordinációedzésekkel is. Ezek fontosságát nem lebecsülve állítom, hogy a technika és a gyorsaság fejlesztésen sokkal több múlik. Külön speciális koordinációs edzés nálunk nincs, az ilyen tipusú gyakorlatokat általában beépítjük a labdás edzésekbe. Ezeknél a gyakorlatoknál páldául kiválóan alkalmas a három füves pálya mellett felállított fából készült akadálypályánk. A kapusainknak pedig természetesen vannak külön speciális kapusedzések.
Hogyan oldják meg a mentális problémákat? Nem egy olyan játékos van, aki edzésen kiválóan játszik, a mérkőzésen pedig messze a tudása alatt teljesít?
Ezeket a kérdéseket minden edző egyénileg kell, hogy megoldja. Általában a trénerek maguk is futballoztak, s amit az ember játékosként megélt, az itt sokszor visszaköszön. Annak idején magam is nem egyszer lelki hullámvölgybe kerültem, most edzőként nem marad más, minthogy ezekre a tapasztalatokra támaszkodva megpróbálok segítséget nyújtani a nálam játszó fiataloknak.
Jöjjön egy teljesen más téma: Van-e a klubnak internátusa és ha igen, akkor ez hogyan működik, hányan laknak itt?
A klub internátusában 25 hely van. Azok a fiatalok, akik messzebbről jönnek és ezáltal nem tudnának naponta edzést látogatni, itt laknak és a környékbeli általános és középiskolákba járnak. (Az 1.FC Kaiserslautern és ugyanígy majd minden német klub internátusa, nem egyezik meg azzal a fajta labdarúgó akadémiával, ahol a gyerekek bentalakásos “futball-osztályt” alkotnak és magántanárok segítségével készülnek pl. az érettségire. Ezek az intézmények sokkal inkább hasonlítanak egy diákszállóra. Szerk.)
Külföldi játékosok is vannak az internátusban?
Igen. Jelenleg három korosztályos válogatott lakik itt, 1 kanadai, 1 brazil és 1 bolgár fiú.
Hány éves kortól kerülhetnek ide gyerekek?
Van olyan gyerek aki már 11 éves korától nálunk lakik, bár én ennek nem vagyok híve. Ebben a korban még jobb ha otthon, megszokott családi környezetben nő fel a gyerek. Az is igaz viszont, hogy itt Németországban is vannak hátrányos helyzetű csonka családok, ahol semmi nevelésben nincs részük a srácoknak. Ennél persze az általunk biztosított körülmények még mindig sokkal jobbak.
A majd másfél órás sétát követően kicsit megpihent társaságunk. A vezetést megköszönve maradt még némi időnk, hogy az orvosi szobába és a konditerembe is bepillanthassunk. Összességében elmondható, hogy a résztvevők közül mindenkire nagy hatással volt a sok új benyomás, a kiváló körülmények. Hála Istennek, a mondás ettől még igaz marad “a labda errefelé is gömbölyű, a pályán pedig bármi megtörténhet”.
|