Az Atalanta utánpótlásképzése
Az Atalanta 98-as csapata
Az 1907-ben alapított klub 8 km-re fekszik a romantika híres zeneszerzője Gaetano Donizetti szülővárosától. Olaszországban elismerten a legjobbak között jegyzik az Atalanta utánpótlás-nevelési rendszerét. A klub edzői nagyon büszkék arra, hogy az elmúlt 10 évben 30 saját nevelésű játékosuk került az első ligába. Még sokatmondóbb az adat, amely szerint jelenleg az Olasz első osztályban szereplő felnőtt csapatnál 5-6 saját nevelésű játékosuk szerepel rendszeresen a kezdő csapatban. Kiemelkedő utánpótlás-nevelésüket jól jellemzi, hogy a serdülőtől az ifjúsági csapatokon keresztül a juniorokig évről-évre minden korosztályos bajnokságban az elsők között végeznek. Hangsúlyozták, hogy egészen a profi csapat előcsapatát jelentő juniorokat kivéve nincs eredménykényszer a játékosokon, edzőkön.
2002-től évenkénti korosztályokban edzik a gyerekeket. 2008-ban a 2002. január 1. után születetteket választják ki. A legkisebbeket a megyei szintű bajnokságokban versenyeztetik, azért, hogy minél kevesebbet utazzanak. Az 1996-os koroszálytól felfelé Lombardia tartományi /I-IV. osztály/ bajnokságában fociznak az Atalanta korosztályos csapatai. 1992-es korosztálytól országos bajnoki rendszerben vesznek részt a csapatok.
100 km-es körzetből (Lombardia tartomány mintegy 90 kiskörzet) fogadják a kiválasztott gyerekeket. Mikrobuszok szállítják edzésre, illetve edzésről haza a távol élőket. Az utánpótlás komolyságát, illetve a klub stabil anyagi helyzetét és a gyermeklabdarúgás megbecsültségét jól mutatja, hogy minden csapat valamennyi játékosa a klub által ingyen biztosított egyforma szerelést (futballcipő, mez, nadrág, sportszár, melegítő és utazó sporttáska) kap használatra. A klub szerződtetett játékos-megfigyelőket alkalmaz. 14 éves kor fölött más megyékből is fogadnak gyerekeket /kollégiumi rendszer/.
A kiválasztás szempontjai:
1. Legfontosabb a tehetség, a játékintelligencia.
2. Az akarati tényezők, a labdarúgás iránti alázat és a szorgalom.
Az anatómiai felépítés döntően csak a kapusok, középhátvéd esetében lényeges.
3. Az esetleges technikai hiányosságok fejlesztését, pótlását és a fizikális képzést a későbbiekben a befektetett munka során adják meg a játékosoknak.
A kiválasztás aprólékos: többször megnézik a leigazolni kívánt gyermeket (játékost). A kiválasztás hatékonyságát jól jellemző adat: a képzésbe bekerülő gyerekek 85-90%-a eljut az ifi korosztályig!
Az utánpótlás központ esztétikusan és jól karban tartott hatalmas terület, sok szép és gondozott labdarúgó pályával, a szülőknek, illetve vendégeknek kialakított autóparkolóval. Az edzésközpontban 4 füves focipálya, 1 homokos dühöngő /40×60/ 120 cm-es palánkkal körbevéve, plusz 2 füves terület /30×45/ áll a labdarúgók rendelkezésére. Emellett kondicionáló terem, rehabilitációs szoba segíti a felkészülést. Valamennyi korosztályos csapat a legfiatalabbaktól a Seria „A”-ban szereplő profi első csapat is itt edz ebben az utánpótlás központban, „mondván” az utánpótláskorú fiataloknak példakép legyen a felnőtt csapat.
Képzési elvek:
16 éves korig az egyéni képzés a legfontosabb. A technikai elemek elsajátítása, fejlesztése mellett a csapat taktikáját, hadrendjét 11 éves kortól fokozatosan építik fel. Az atlétikus képzés 12 éves kortól kerül előtérbe. A koordináció fejlesztése valamennyi korosztály képzési programjában kiemelt helyen szerepel.
Egységes elvek a csapatépítésben:
Posztok meghatározása: labdabiztonság – labdaérzék – technikai virtuozitás.
Támadás-felépítés: kisjátékokon keresztül, pl. nem kirúgással hozzák játékba a labdát, hanem a labdakihozatalt erősítik.
Alapfelállás: 4:4:2 - A támadást segítő felfutó hátvédek. A középpályán a nagyon technikás, a legképzettebb játékosok irányító, karmesteri szerepkörben. A szélsők sokat változtatják a helyüket. Gyors, gólveszélyes, agresszív támadók.
Az Atalanta Bergamo több, mint egy évtizede Olaszország, sőt Európa egyik legjobb utánpótlás-neveléssel, képzéssel foglalkozó egyesülete. Erről a tényről még a Milánnál is elismerően nyilatkoztak. Az edzéseken felszabadultabb, temperamentumosabb a hangulat, a gyakorlás, mint például a németeknél.
A magasan képzett fiatal edzők sok éve már (függetlenül, hogy csak éves szerződést kötnek velük) az utánpótlás központban főállásban dolgoznak. Az olasz Labdarúgó Szövetség mind az edzőképzésben, mind az utánpótlásképzés elveiben és gyakorlatában az egyesületeknek autonómiát biztosít, előtérbe helyezve a nemzeti hagyományokat és sajátosságokat.
Elgondolkodtató az a tény is, hogy Atalantánál legalább olyan fontosnak tartják az utánpótlással való foglalkozást, (hisz ez üzletileg is kifizetődő számukra) mint a profi felnőtt csapat eredményességét.
Ezért következetesen és sokat tesznek. Többek között „nyílt napokat” szerveznek a Stadionban az iskolai csapatoknak, az utánpótláskorú játékosok saját bérletet kapnak a felnőtt mérkőzések megtekintésére.
Az 1998-as csapatnál összesen 4 edző dolgozik 15 játékossal. A csapat edzője: Domenico Polini, segítői: Marco Bocchini és Luca Rebba, a mozgás-koordinációért pedig Marco Paredi a felelős.
|